Vähidiagnoos lõi küll korraks jalad jalad alt, aga tõusin taas püsti!
Diagnoos tõmbas mul emotsionaalselt jalad alt, aga tulin sellest välja. Minu lugu kajastasid nii Postimees Tervis kui ka Tervis Pluss.
Alustasin viktoriinisarjaga sümboolselt tarkusepäeval ehk 1. septembril ning teen seda kõike nii kaua kuni on huvilisi ja toetajaid. Kasvõi järgmise septembrini välja!
2. Kui noorelt alustas laulmisega Harjumaa Laululaps 2020 Marten Thomas Tõniste?
5-aastaselt
3. Milline on Viimsi kultuurikollektiivide tegevusest osavõtjate (harrastajate) arv aastal 2020?
3200
4. Mille kingin ma Viimsi noortele jõuludeks?
10-meetrise rularampi ja uue valgustuse
5. SELVERI ERIKÜSIMUS. Kui paljud inimesed saavad tellida e-Selverist koju verivorsti ja hapukapsast?
1 000 000
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1100
2. Milline rand on ainus Päästeameti poolt ametlikult registreeritud talisupluse koht Viimsi poolsaarel?
Haabneeme
3. Mis on plaan luua Randvere kooli juurde aastaks 2023?
Ujula
4. Mitu mängijat käib igakuiselt minu eestvedamisel loodud Viimsi Discgolfi Pargis?
Loen õigeks nii 300 kui ka 500
5. SELVERI ERIKÜSIMUS. Kui suure summa kogus Selver laste- ja sünnitusosakondadele heategevuskampaania “Koos on kergem” raames perioodil 19.11.2019 - 04.01.2020?
105 400
1903
2. Millest räägib Mikk Leedjärv artiklis “Lase hingel hingata ja võta hoog maha”?
Maskidest
3. Millist sorti vägivalda esineb Viimsi naiste tugikeskuse HooliMine juhi Ene Lille sõnul?
Kõiki nelja
4. Kui palju samme kogusime spordisündmuse “Tanniga terveks ja tugevaks” raames?
10,8 miljonit
5. BURGET KITCHENI ERIKÜSIMUS. Mitu lihata burgerit on Viimsi ja Sikupilli restorani menüüs?
3
09.-15.11
järjest käsiratastooliga Lubja mäest üles?
5-10 km
3. Kui palju on Viimsis kergliiklusteid, kus on võimalik liikuda tervise parandamiseks nii jalgsi, jalgrattaga kui ka rulluisutades?
44,5 km
4. Mis on vaimse tervise teejuhi ja munga nimi, kes minu ja Merle kodu õnnistas?
Sohan
5. MYFITNESSI ERIKÜSIMUS. Kui palju on vaja teha trenni nädalas, et uni oleks lausa kuni 65% kvaliteetsem?
2,5 tundi
02.-08.11
Apelsinid
2. Kelle lähedus annab meile elujõudu ja hoiab meid tegusana abivallavanem Annika Vaikla hinnangul?
Teiste inimeste
3. Mitu korda on toimunud Viimsi Trepijooks Põhjakonna trepil?
4
4. Mitu aastat pole ma tilkagi alkoholi joonud?
165. APOLLO ERIKÜSIMUS. Mis on hetkel Apollos eestikeelsete raamatute nädala TOP 1?
Mihkel Raud " Võtku homme mind või saatan!"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Õiged vastused oktoobris
05.-11.10
1. Kes oli Kirovi-nimelise kalurikolhoosi legendaarne juht aastatel 1955-1990?
Oskar Kuul
2. Millise kirjaniku muinasjuttudest inspireeritud nimesid annab Raimo Tann Lubja klindiastangul olevatele objektidele (skulptuur, trepp, laste mänguväljak, eakate terviseala)?
Kreutzwaldi
3. Kes on Viimsi naiste tugikeskuse HooliMine juht?
Ene Lill
4. Mis on minu abikaasa nimi ja mitu aastat oleme temaga abielus olnud? (võimalik teenida 2 punkti)
Merle ja 42
5. BURGER KITCHENI ERIKÜSIMUS. Mitu parima tänavatoidu hõbelusikat (Silverspoon) on võitnud esimene käsitööburgerite resto Viimsis?
3. Millega tegeleb juunis Viimsi valla poolt tunnustatud tubli ja hakkaja noor Mattias Kunder?
Balletiga
4. Mis on minu noorima lapselapse nimi?
Bryanna
5. SELVERI ERIKÜSIMUS. Millisele organisatsioonile kogub Selver juba 2003. aastast raha heade kliendide abiga?
Tallinna Lastehaiglale
26.-01.11
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Septembri top 3 osalejat:
Reena K - 21 punkti
Jekaterina T - 21 punkti
Erki K - 21 punkti
Loosiauhindade võitjad
Merit R
Merilin P
Pille T
Airi V
Tarmo R
Heidy H
Priit A
2017. aasta sügisel tulid Viimsi noored minu juurde ambitsioonika plaaniga rajada Viimsisse disc golfi park. Olin koheselt nõus aitama, sest disc golf toob inimesed loodusesse, sobib mistahes vanuses mängijatele ja varustus maksab vaid kümmekond eurot.
Seejärel möödus 2 aastat ning disc golfi park sai valmis, mängijaid igakuiselt üle 300 ja juba lausa 10 võistlust korraldatud! Siinkohal suur aitäh Viimsi vallale, sest Hooandjas kogutud rahast jäi väheks ja vald ehitas pargi oma rahadega valmis.
Elu viis mind nüüd aga kokku uute tegijatega, eesotsas põlevate silmade ja suure tahtejõuga Mikael Parman.
Noortel oli aga probleem - pole kusagil mujal sporti teha kui toidupoe parklas, kus on talvel lumine ja igal aastaajal kindlasti ka ohtlik!
Mul täitus Viimsi vallavolikogus 15 aastat ja olen ütlemata tänulik, et viimsilased on mind 4 korda esindajaks valinud.
Tänu sellele olen leidnud vajalikku rahastust ja saanud anda hoogu paljudele projektidele nagu näiteks
- Viimsi disc golfi pargi loomine
- Põhjakonna trepi ehitamine,
- eakate ja laste ühise terviseala rajamine
- ekstreemspordikeskuse loomise esimesed etapid ja palju muud!
Head tarkusepäeva, kaunist 1. septembrit kõikidele kooliõpilastele, vanematele, vanavanematele, õpetajatele!
Gandhi on öelnud "Meest õpetades õpetate ainult ühte inimest, naist õpetades aga kogu perekonda."
Mul on hea meel selle üle, et minul ja mu kallil abikaasal Merlel (meil oli juunis 42. aastapäev) on 4 last ja 9 lapselast. Neli neist lähevad täna kooli, üks lausa esimesse klassi! On uhke olla vanaisa!
Tänane pidulik päev pani meenutama minu enda kooliteed. Kuula minu mõtteid videost või loe allolevast blogipostitusest.
Meid pandi sõbraga kahekesi Merivälja kooli. Siit Lubja mäelt kooli käimine oli pime ja kole. Polnud ju selliseid teid ja tänavavalgustust nagu täna. Koolivorm oli ka hoopis teistsugune - pidime poistena kandma trippidega sukkasid. Kujutad ette?! :)
Ja siis mäletan seika, kuidas mu kirjutusvahend läks katki ja ema andis kaasa pulga, mille otsas oli sulg, asja nimi ongi vist kirjutussulg. Seda pidi kastma tindipotti. Õpetaja aga naeris “Näe, maakas on sõnnikuhargiga kooli tulnud!”. Olin siis 2. või 3. klassis ehk väga noor kooliõpilane. Tänapäeval nii ilmselt ükski õpetaja enam öelda ei taha või ei julge.
Aga kooli algusega algab paljude jaoks paraku ka koolikiusamine. PISA 2015. aasta õpilaste rahulolu-uuringu kohaselt on Eestis kiusamise ohver iga viies 15-aastane õpilane. Kiusamisele ei ole õigustust, see on vale!
Kutsun kõiki üles märkama koolikiusamist ja toetama neid, keda kiusatakse kas siis füüsiliselt või vaimselt. Et kõik lapsed saaksid tunda end õnnelikuna!
Ja kui õpilane, koolipere või lapsevanem vajab sel teemal abi, siis aitab SA Kiusamisvaba Kool, mille tegevusest saab rohkem infot https://kiusamisvaba.ee/
Aga õppetöös olin nooruses laisk. Lihtsalt polnud huvi õppida. 3. klassis jäin ma istuma ja 9. klassi tegin vist lausa 5 või 6 korda. Eesti keele õpetajale ma ilmselt meeldisin, sest mitte ükski suvi ei jätnud ta mind miskipärast ilma suvetööta. Ju ta tahtis mind nii hirmsasti näha! :-)
Viljandi kutsekoolist sain ma elektriku paberid ja õhtukoolis käisin põhihariduse saamiseks peale tööd. Iga september alustasin ja natuke aega käisin, kuid jätsin taas pooleli.
Õnneks sain sõjaväes 9. klassi lõpetatud. Siis tulin Kirovi kolhoosi tööle. Toona oli minu õnneks süsteem, et 3 kuuga sai klassi ära lõpetada. Läksin 10. klassi koos sõbraga, kellega oli alati miskit muud huvitavat teha ja klassi läbi ei saanud.
Anti veel üks võimalus ja sõpra kõrval polnud ning sain klassi lõpetatud. 11. klassis oli sama lugu - esimesel katsel koos sõbraga klassi ära ei lõpetanud, aga järgmisel katsel ilma sõbrata sain tehtud. Ja koolitee lõpuks mul vaid keskharidus.
Vahel tekitab teadmine keskharidusest kohmetust. Näiteks olin ühel koosviibimisel, kus osalejad hakkasid end tutvustama ja teatama, kellel mis haridus on - ühel oli üks, teisel teine kõrgharidus ja mõnel oli lausa magistrikraad. Mina sain siis ausalt tunnistada, et mul pole ühtegi kõrgharidust.
Aga ma väärtustan haridust. Ma pole uhke selle üle, et mul on olnud just selline haridustee - võiksin olla kirjaoskavam ning targem kui ma täna olen, aga samas olen õnnelik oma elu ja seniste saavutuste üle.
Ja nüüd 66-aastaselt keskendun vanaisa, vallavoliniku ja külavanemana pigem sellele, et minu järeltulijatel ja laiemalt Viimsi lastel oleks sujuvam ja õnnelikum koolitee.
Lisaks sisulistele muudatustele saab selleks palju ära teha ka keskkonda kujundades. Minu jaoks oli Lubja klindiastangult Meriväljale kooli käimine pime ja kole kogemus.
Nüüd püüan teha kõik selleks, et tänastel kooliõpilastel oleks meeldivam koolitee. Näiteks ei jätnud ma 30 aastat jonni ja tegin Viimsi valla abil teoks Põhjakonna trepi, mida mööda saavad Lubja ja Pärnamäe kooliõpilased kiirelt ja turvaliselt kooli ning koju.
Minu hinnangul on täna haridust rohkem vaja kui siis, kui mina noor olin. Tunnen uhkust selle üle, kui tänased noored õpivad ja saavutavad oma eesmärke.
Näiteks meie valla sotsiaal- ja tervishoiuosakonna inimesed said sel kevadel neljakesi magistrikraadi. Otseloomulikult on mul nende üle väga hea meel - nende silmad säravad ja üks tähtis eluetapp on taas läbitud.
Ja minul volikogu sotsiaalkomisjoni esimehena on uhke tunne ja rõõm, et nad saavutasid selle nominaalajaga oma töö, pere ja hobide kõrvalt!
Selle suure saavutuse tähistamiseks kutsusin neliku Harmoonikumi lõunale ja lõbusalt juttu ajama!
Ei saa salata, et nende valdkond on tihti keeruline, aga nagu te ka pildilt saate näha, on nad igati rõõmsad ja energilised!